Březen 2006

Wolff-Parkinson-White Syndrom

31. března 2006 v 16:36 | Kačenka |  Zjišťování důkazů
Slabost, při které srdce vydává větší výboje, které mohou zasahovat do normálního srdečního rytmu.

Xanax (Alprazolam)

31. března 2006 v 16:35 | Kačenka |  Zjišťování důkazů
Lék vydávaný na lékařský předpis užívaný při porchách řízených strachem. Při dlouhodobém užívání způsobuje návykovost a může způsobovat velkou ospalost, ztrátu koordinace a závratě.

Xiphoid process (xifoidní/mečovitý postup)

31. března 2006 v 16:34 | Kačenka |  Zjišťování důkazů
Třetí a nižší část lidské hrudní kosti.
(kapánek tomu nerozím,ale to snad neva.)

Zolpidem

31. března 2006 v 16:31 | Kačenka |  Zjišťování důkazů
Uspávací pilulka používaná při krátkodobém léčení nespavosti u dospělých lidí.

Zygomatic arch (jařmový oblouk)

31. března 2006 v 16:30 | Kačenka |  Zjišťování důkazů
Z řeckého slova "zygon" (jařmo). Spánková lebeční kost, která formuje lícní kost.

Gil Grissom

18. března 2006 v 14:34 | Kačenka |  Postavy
v českém znění: Vladislav Beneš
Gil Grissom se narodil 17. srpna 1956 v Santa Monice.
Gil je typickým představitelem staré kriminalistické školy. 17 let praxe z něj činí policistu s obrovskými zkušenostmi a přehledem. CSI je pro něj celý jeho život. Je hlavou týmu, kde má každý své přesně určené místo a všichni dohromady pracují jako perfektně sladěný stroj. Za své podřízené se dokáže postavit a nejednou jim již kryl záda, když na ně byl vyvíjen tlak z jiných oddělení.
Něco málo o něm:Gil Grissom vyrůstal v Californii.Jeho matka vlastnila uměleckou galerii v Benátkách a jeho otec byl byl obchodník (import/export).Nejvíce spolupracoval s komunistickou Čínou. Grissomovi rodiče se rozvedli, když mu bylo pět let. Ve věku osmi nebo devíti let začal Gil na svém kole jezdit po plážích, kde sbíral mrtvé racky, vačice a všechno ostatní,co našel.Zbytky těl začal nosit domů a prováděl na nich pitvy. Tím se začal učit o věcech kolem smrti.
Už jako teenager byl Grissom v podvědomí místních úřadů, které ho zvaly na rychlé pitvy mrtvých zvířat, především na kočky a psi. V 16 letech byl Grissom neoficiálním asistentem v Okresní márnici Los Angeles. Tomuto oboru se věnoval během studií a ve svých 22 letech se stal nejmladším patologem na plný úvazek v historii okresu Los Angeles. O osm let později byl přeložen do Las Vegas, kde se stal šéfem laboratoře nočních směn.
Grissomův obor je entomolgie (alias "Broučkaření").

Catherine Willows

18. března 2006 v 14:34 | Kačenka |  Postavy
v českém znění: Zlata Adamovská
Catherine Willowsová se narodila 26. března 1963 v Las Vegas.
Catherine Willowsová se narodila v západní Montaně. Byla nejstarší dcerou ze čtvrté generace farmářů, ale venkovský život se jí nikdy nelíbil. Catherine se naučila jezdit na koni ještě dříve než začala chodit, ale koně ji vždycky odváděli od její práce. Poprvé odešla z domova, když jí bylo 16 let. Bydlela v Seattlu, kde rok žila jako přítelkyně rádoby-rockera, ale domácnost živila prací servírky. Když ji její přítel opustil kvůli starší ženě, vrátila se Catherine domů, ale když přijela na ranč, zjistila, že zde už vůbec nikdo není. Její rodiče totiž museli ranč prodat a odstěhvovat se do města. Další "zastávkou" bylo pro Catherine Las Vegas. Tady obsluhovala stoly, ale jen do té doby, než objevila mnohem lukrativnější místo: exotický tanec. Muži milovali její vystoupení a peníze se jen hrnuli. Catherine ale všechny úspory věnovala na školu a také se poprvé potakal se svým pozdějším manželem, Eddiem. Po nějaké době se zasnoubili a nakonec i vzali. Když jejich bouřlivý vztah skončil, Eddie si sbalil svoje kufry a nechal Catherine samotnou spolu s jejich dcerou Lindsey.
Catherine se nestala vyšetřovatelem proto, že chtěla napravit všechno zlo na světě, ale stala se jím proto, že se cítila stejně, jako když dítě skládá puzzle. Miluje výzvy a šrumec okolo případů.
Cahterininou specializací je analýza krevních stop.

Nick Stokes

18. března 2006 v 14:33 | Kačenka |  Postavy
v českém znění: Jiří Dvořák
Nick Stokes se narodil 18. srpna 1971 v Dallasu.
Jako nejmladší ze sedmi dětí si musel Nick Stokes "vybojovat" svoje postavení v rodině. Jeho otec pracoval jako anesteziolog, ale pak byl jmenován na ministra. O dva roky později byl Nickův otec jmenován do Nejvyššího soudu státu Texas. Nickova matka strávila celý svůj život jako veřejný obhájce. Nickovy rodiče spolu šťastně žili po celých 45 let. S jedním bratrem a pěti sestrami poznal Nick mnoho lidí, kteří se o ně starali. Možná právě proto se stal tak individuální osobností. Vždycky chtěl bít blízko lidí. Chtěl žít tak jako jeho rodiče.
Jako vyšetřovatel CSI je vždycky objektivní.Jeho specializací je analýza vlasů/chlupů a vláken.

Warrick Brown

18. března 2006 v 14:33 | Kačenka |  Postavy
v českém znění: Jan Šťastný
Warrick Brown se narodil 10. října 1971 v Las Vegas.
Jeho otec opustil rodinu ještě dříve, než jej měl Warrick možnost poznat. V sedmi letech mu zemřela jeho matka o výchovu se tak musela postarat Warrickova babička a teta.
Miloval matematiku a přírodní vědy a tyto koníčky ho dovedly na Western Las Vegas University. Získal bakalářský titul v chemii.
Míval také závislot na sázení. V jednom případu se jeho bášeň nevyplatila nové kolegyni Holly Gribbsové, kterou nechal na místě činu, kam se vrátil vrah a Holly zastřelil.
V současné době ale má vše pod kontrolou.
Warrickova specialita je audiovizuální analýza.

Sara Sidle

18. března 2006 v 14:32 | Kačenka |  Postavy
v českém znění: Tereza Bebarová
Sara Sidleová se narodila 16.září 1971 v Tamale Bay v Kalifornii.
Její rodiče byli hippies. Dětství neměla Sara vůbec jednoduché. Když totiž její matka v sebeobraně zabila jejího opileckého a násilnického otce, dostala se Sara do domova. Jelikož ale byla nadprůměrně inteligentní, dostala se až na Harvard a také na University of California v Berkeley.
Po vystudování pracovala v kriminalistické laboratoři v San Franciscu, ale na žádost Gila Grissoma se nechala přeložit do Las Vegas.
Sařinou specializací je analýza prvků a materiálu.

Capt. Jim Brass

18. března 2006 v 14:31 | Kačenka |  Postavy
v českém znění: Ladislav Županič
Jim Brass, celým jménem James Brass, se narodil 2.ledna 1951 v Newarku v New Jersey.
Jako mladík se ocitl na straně zločinu, ale tato zkušenost ho přivedla k dráze muže zákona. Sloužil u námořní pěchoty a získal bakalářský titul z historie.
V Newarku byl v oddělení vražd, ale po dvaceti letech raději odešel. Bylo to z důvodu odhalení korupce v jeho oddělení. Rozvedl se se svou ženo a přesídlil do Las Vegas.
Jednu chvíli řídil kriminalistickou laboratoř, ale pak byl převelen do oddělení vražd a jeho místo šéfa kriminalistů převzal Gil Grissom.

Greg Sanders

18. března 2006 v 14:31 | Kačenka |  Postavy
v českém znění: Michal Jagelka
Greg Sanders se narodil 7. května 1975 v Santa Gabriel v Kalifornii.
Od té doby, co získal svou první amatérskou výbavičku chemie v sedmi letech, se Greg Sanders rozhodl, že bude vědcem. Třebaže mu říkali, že věda je koníčkem pro matlaly, nenechal se odradit a vstoupil do Vědeckého klubu ne střední škole a zúčastnil se většiny chemických soutěží na univerzitě. Balancoval mezi laboratoří a atletikou, studováním flirtování a počítačovou prací s daty. Věnoval se také knihovně, kde Greg objevil vše, co se mohl naučit o vědeckých objevech minulého století. Také by ho neurazilo objevení zbrusu nové teorie nebo prvku, který by byl pojmenován po něm.
Greg je odborník na DNA, v současné době je z něj kriminalista LEVEL 1.

Dr. Albert Robbins

18. března 2006 v 14:30 | Kačenka |  Postavy
v českém znění: Karel Richter
Al Robbins se narodil 19. ledna 1952 v Church Falls ve Virginii.
Albertova matka byla diplomovaná zdravotní sestra a Ala vychovávala sama, takže jej musela brát i s sebou do práce do nemocnice.
Al vystudoval fyziologii na Univerzitě Johna Hopkinse, ale před dokončením atestace měl ošklivou nehodu, při které přišel o obě nohy.
Pracoval jakou soudní lékař v Arlingtonu ve Virginii, ale po dvaceti letech se se svou ženou a třemi dětmi přestěhoval do Las Vegas, kde získal místo hlavního soudního lékaře.
Albert Robbins je vynikající soudní patolog.

William L. Petersen

18. března 2006 v 14:29 | Kačenka |  Herci
Jméno: William Louis Petersen
Datum narození: 21.2.1953
Místo narození: Evanston, Illinois, USA
Přezdívka: Billy
Výška: 6' 1" (185 cm)
Stav: ženatý (Joanne Brady: od r. 1974 do r. 1981 - rozvod; 1 dítě)
(Gina Cirone: od r. 2003 až současnost)
Info: Navštěvoval biskupskou střední školu v Boise, Idaho. Svetr se znakem fotbalového týmu školy jsme mohli vidět v několika jeho filmech. Na Univerzitě v Idaho se poprvé zapojil do herectví, u kterého zůstal.
Dcera, kterou má s Joanne Brady, se jmenuje Maite a narodila se v roce 1975. Maite v roce 2003 porodila syna Marzika Williama.
V roce 2003 se oženil se svou dlouholetou přítelkyní, učitelkou biologie, Ginou Cirone. Svatba se konala v Petrognano v Itálii.
William vlastní produkční společnost High Horse, která se podílí i na natáčení CSI: Crime Scene Investigation.
Narodil se ve stejný den jako Alan Rickman (profesor Snape z Harryho Pottera)

Marg Helgenberger

18. března 2006 v 14:29 | Kačenka |  Herci
Jméno: Mary Marg Helgenberger
Datum narození: 16.11.1958
Místo narození: Fremont, Nebraska, USA
Výška: 5' 6" (168cm)
Stav: vdaná (Alan Rosenberg: od r. 1989 až současnost - 1 dítě)
Info: získala bakalářský titul na Škole komunikací v Northwestern University v Illinois. Zahrála si v seriálu "Pohotovost", kde na sobě měla svetr z Northwestern University.
Syn, který se narodil 21.10.1990, se jmenuje Hugh Howard Rosenberg - pojmenován po otci Marg.
6 let před natáčením CSI si zahrála s budoucím kolegou Gary Dourdanem v pilotním filmu k seriálu "Keys".

George Eads

18. března 2006 v 14:28 | Kačenka |  Herci
Jméno: George Coleman Eads III.
Datum narození: 1.3.1967
Místo narození: Fort Worth, Texas, USA
Výška: 5' 11" (180cm)
Info: Maturoval na Belton High School v Texasu v roce 1985. Promoval na Texas Tech Universtiy v roce 1990.
Nějaký čas pracoval jako obsluha kopírovacích strojů v jedné kopírovací společnosti.
Je členem Phi Dleta Theta' s Texas Epsilon Chapter Texaské technické university.
Matka se jmenuje Vivian Baker, sestra Angela Eads Tekellová je advokátem ve městě Waco, kde žije se svým manželem Davidem.
Geroge má nevlastního otce, Dudleyho Bakera, který je gynekologem a je viceprezidentem Texaské gynekologické společnosti.
V garáži mu stojí dvě motorky Harley Davidson, Porsche 911 a stříbrný Cadillac Escalade.
Domá má zlatého retrievera jménem Maverick, kterého nějaký čas hlídal Eric Szmanda.
Vlastní luxusní byt na Cloverfield Blvd v Santa Monice.

Gary Dourdan

18. března 2006 v 14:27 | Kačenka |  Herci
Jméno: Gary Dourdan
Datum narození: 11.12.1966
Místo narození: Philadelphia, Pennsylvania, USA
Výška: 6' 2" (188cm)
Stav: rozvedený (Roshumba Williams: od r. 1992 do r. 1994-2 děti)
Info: Když mu bylo 6 let, byl jeho starší bratr na Haity zavražděn. Jeho případ nebyl nikdy uzavřen.
Dcera se jmenuje Nyla a syn Lyric.
"Objeven" byl herečkou, zpěvačkou a tanečnicí v jedné osobě Debbie Allenovou.
Jeho strýc hraje na saxofon a Garymu saxofon daroval, když mu bylo 13 let. Gary je výborný muzikant: hraje na kytaru, piano, basu, bubny a saxofon.
V roce 2005 se zúčastnil celosvětového koncertu Live8 v Barrie v Ontariu v Kandaě, kde účinkoval jako host formace DMC.

Jorja Fox

18. března 2006 v 14:27 | Kačenka |  Herci
Jméno: Jorja-An Fox
Datum narození: 7.7.1968
Místo narození: New York, New York, USA
Výška: 5'9" (175cm)
Info: Její jméno se vyslovuje stejně jako název amerického státu Georgia.
Navštěvovala Hoover Junior High v Indialantic na Floridě. Chodila na střední školu v Melbourne (ale ne v Austrálii) na Floridě, kde byla objevena pro modeling.
Její matka pocházela z Montrealu v Kanadě. Její rodiče imagrovali z Montrealu do USA:matka Marilyn (belgicko-kanadské národnosti,1927-1996),otec (irský Kanaďan-narozen roku 1924) a starší bratr Jeff (nar.1957).
Je zapřísáhlou vegetariánkou.
Domá má jednoho psa: fenku boxera Ali, a dvě kočky: Rumplestiltskin a koucoura Sida Poitier.
Ráda cestuje, hraje na kytaru a zpívá.
Za jednu epizodu v CSI dostává 100 000 $.

Paul Guilfoyle

18. března 2006 v 14:26 | Kačenka |  Herci
Jméno: Paul Guilfoyle
Datum narození: 28.5.1949
Místo narození: Boston, Massachusetts, USA
Výška: 5'9" (175cm)
Stav: ženatý (Lisa Giobbi: ? až současnost-1 dítě)
Info: Navštěvoval střední školu Boston College High School, kde byl vynikajícím hokejistou. Účastnil se charitativní akce Ronalda McDonalda Hockey Challenge v Seattlu v roce 2005.
Často chybně považován za syna herce se stejným jménem Paul Guilfoyle, ale tito dva spolu nemají nic společného- kromě jména a skvělého hereckého nadání.

Eric Szmanda

18. března 2006 v 14:26 | Kačenka |  Herci
Jméno: Eric Kyle Szmanda (příjmení se vyslovuje podobně jako Amanda,ale se Z na začátku:))
Datum narození: 24.7.1975
Místo narození: Milwaukee, Wisconsin, USA
Výška: 6' (183 cm)
Stav: svobodný (zatím:))))Info: Navštěvoval střední školu v Mukwonago, Wisconsin, kde maturoval v roce 1993. Hrál zde v mnoha divadelních hrách.

Eric je velikým fanouškem Marylina Mansona (což je vlastně Greg taky,že?Jaká náhoda:)))V roce 2003 dokonce hrál v Mansonově videoklipu "Saint",ale tento videoklip nebyl v USA nikdy uveřejněn.
Líbí se mu hudba Islandké skupiny Sigur Rós.
Má dva bratry: Roba a Bretta.
Hraje skvěle na bubny- prý začal hrát na střední škole.
Jeho herecká účast je bohatá. Zahrál si v seriálech jako například "The Net", "The Division", "Oh, Baby!", "Freakylinks", "Three Sisters" and "Zoe". Jeho filmová tvorba zahrnuje tituly jako jsou "The Rules Of Attraction", "True Vinyl" a "Little Athens". Na divadelních prknech si zahrál ve hrách "A Midsummer Night' s Dream", "Black Box", "La Indian Queen" a "The Bullfight".
Eric má svou produkční společnost, která kombinuje světy herectví a hudby. Byl také odborným hudebním poradcem při natáčení filmu "Life as a House" (kdo by to byl do něj řekl, že jo?).
Během natáčení žil Eric několik měsíců v domácnosti kolegy z CSI, George Eadse,kde se staral o jeho psa, protže George byl mimo město a Eric se nabídl,že mu psa pohlídá.
V současné době ho můžete vidět v Hollywoodu v divadle Stages Theatre Center, kde hraje ve hře nazvané "Hyenas".
V současné době žije v LA.